דבר ראש הישיבה
דף הבית >> חזון חינוכי >> דבר ראש הישיבה

הורים ותלמידים יקרים!
פרק זמן ניכר בתקופת גיל ההתבגרות נמצא הנער בבית ספר ובישיבה. תקופה זו היא משמעותית מאוד לבנין אישיותו, מידותיו, יראת השמים שלו, הידע הלימודי והמיומנויות החברתיות. מה הם הציפיות שלנו כהורים מן המוסד החינוכי שבו לומד בננו, ומהם הציפיות שלכם התלמידים?

לאחר שנים רבות של עבודה חינוכית, ניתן לומר כי אלו הציפיות העיקריות שלנו מהישיבה:

אהבה: חשוב מאוד שהתלמיד יאהב את המסגרת החינוכית – אהבה של תלמיד למקום חינוכו היא בסיס ומפתח למוכנות שלו לקבל את ההדרכה וההכוונה של הצוות החינוכי.

אמון: יחד עם האהבה נחוץ אמון בצוות החינוכי. אמון מלשון אומן, מחנך, אדם שניתן לסמוך עליו וגם מלשון אמונה שיש לתלמיד במחנך שיוביל אותו בדרך הנכונה ואמונה המפעמת בלב המחנך לתלמידו.

בנין האישיות: גיל ההתבגרות הוא תקופה משמעותית ביותר של בניית היסודות של המידות, הדרך ארץ, ויראת השמים. בתחומים אלה צריך להשקיע השקעה רבה כי זהו עיקר האדם, וכדברי הרב קוק באגרת החינוך  מטרת החינוך היא להכשיר את האדם לצורתו המתוקנת כשהנקודה המרכזית שבה היא לעשותו טוב וישר.

מיומנויות חברתיות: היכולות החברתיות של האדם הן מפתח להצלחתו בחיים, מה שהיום המחקר מגדיר כאינטליגנציה רגשית וחברתית וכבר הוכיח את מרכזיותן של יכולות אלו.

הישיבה התיכונית הפנימייתית היא בית גדול ואימון מצוין ליכולות חברתיות, כל התרחשות בישיבה היא הזדמנות ללמוד ולפתח יכולת זו.

יכולות לימודיות: מוטיבציה ללימוד, חיבת לימודי הקדש, סקרנות לידע, יחד עם מיומנויות לימודיות, הן הבסיס לאישיות של תלמיד חכם המוכן ללמוד מכל אדם כי אהבת הלימוד היא חלק מאישיותו.

גם להישגים, כמובן, יש מקום כשאיפה למצוינות ולמיצוי היכולת האישית, כל אחד כפי כשרונותיו.

חנוך לנער ע”פ דרכו:  כל אחד והאיזון המיוחד שלו והדרך המיוחדת שלו לחינוך, חכמת המחנך היא להכיר את הנער ולהתאים את הדרך שתצמיח את אישיותו.

בישיבתנו קול מבשר אלו הם העקרונות בהם אנו מאמינים ועל פיהם אנו פועלים, לא רק כרעיון אלא גם בפועל בתכניות המעשיות שלנו.

בתכנית החינוכית, הן התורנית והן החברתית, אנו משקיעים מחשבה רבה ומשתדלים מאד ליישם, ולהפיק לקחים משנה לשנה.

עם שיתוף הפעולה שלכם, הורים ותלמידים נצליח להצמיח את הדור הבא של מנהיגי הציונות הדתית, ונמצא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם.

הרב צבי שפיגל